Wyzwanie klimatyczne –edukacja na rzecz ochrony powietrza i klimatu

Wyzwanie klimatyczne – edukacja na rzecz ochrony powietrza i klimatu

 projekt dofinansowany ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

 

Zmiany klimatu wywołane działalnością człowieka następują w wyniku emisji gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Stan zagrożenia wynikającego z zanieczyszczeń powietrza jest wyzwaniem na skalę globalną jednak warto podkreślać, że indywidualne wybory i działania każdego człowieka mają na to także ogromny wpływ.  Nasze codzienne decyzje wpływają bezpośrednio i pośrednio na ograniczenie emisji i to od nas zależy, jak czyste powietrze będzie w przyszłości.  Dlatego tak ważna i potrzebna jest edukacja w zakresie ograniczania emisji, która jest też głównym elementem powodującym gwałtowne zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy.

 

Wszystkim osobom, którym nie są obojętne zachodzące wokół nas niekorzystne procesy związane ze zmianami klimatycznymi (dotyczącymi nas wszystkich!) polecamy „Podręcznik edukacji klimatycznej dla edukatorów przyrodniczych” opracowany przez zespół pod kierownictwem Prof. Szymona Malinowskiego - klimatologa i fizyka atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczącego Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, znanego z filmu „Można panikować”. 

Opracowanie stanowi kompendium rzetelnej merytorycznej, opartej na badaniach naukowych a przy tym aktualnej wiedzy na temat historii zmian klimatu, ich przyczyn oraz procesów które je kształtują, w tym działalności człowieka. Czytelnik znajdzie w nim informacje o wpływie zmian klimatycznych na środowisko, wybrane gatunki roślin i zwierząt oraz szeroko rozumiane życie ludzi (z uwzględnieniem różnych jego aspektów) a przede wszystkim szereg porad, rozwiązań oraz wskazówek pozwalających podjąć działania mające na celu zahamowanie i odwrócenie negatywnych trendów. Podręcznik to dosłownie „pozycja obowiązkowa” w zestawie narzędzi każdego edukatora przyrodniczego chcącego poszerzać swoje kompetencje, poszukującego inspiracji i sposobów dotarcia do szerokiego grona odbiorców.

Szczerze polecamy zapoznanie się z opracowaniem i zachęcamy do wykorzystania zawartych w nim informacji, porad i wskazówek w praktyce!

 

Zachęcamy do pobrania kompendium wiedzy o ochronie powietrza i klimatu znajdującego się w załączniku do strony 

 

Dodana: 12 wrzesień 2024 09:05

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2024 12:06