Dzieci z Litwy w PKPK

Z inicjatywy Fundacji Otwarty Dom polskie dzieci z domów dziecka na Litwie zostały zaproszone do spędzenia Wielkanocy na Podlasiu. Odwiedziły między innymi Supraśl, gdzie jedną z atrakcji stanowiła lekcja muzealna w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej – Domu Staromiejskim. Wzięło w niej udział dziesięcioro młodych gości oraz sześciu opiekunów.

Na początku przedstawiono prezentację multimedialną, dotyczącą zwiastunów wiosny w Puszczy Knyszyńskiej. Dostarczyła ona słuchaczom wiele emocji (dzieci żywo reagowały szczególnie na humorystyczne animacje). Następnie goście w sposób interaktywny zapoznali się z głosami zwierząt leśnych. W sali etnograficznej okazało się, iż władają oni nie tylko językiem polskim i litewskim, ale również białoruskim (ponieważ pochodzą z terenu pogranicza). Stąd tradycyjne nazwy puszczańskich starych sprzętów nie były im obce. Z dużym zainteresowaniem spotkała się również najnowsza wystawa parkowa – efekt projektu edukacyjnego pn. „Natura nietoperza w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej”.

Zajęcia dydaktyczne zwieńczyło poszukiwanie wiosny w założeniu ogrodowym. Okazało się, iż kwitną już przylaszczki, zawilce, kokorycze, cebulice. W oczku wodnym odbywa się koncert żab, pięknie śpiewają również ptaki. Na zakończenie wszystkie dzieci i ich opiekunowie otrzymali upominki – materiały promocyjne PKPK. Przeprowadzoną lekcję muzealną goście z Litwy zapamiętają pozytywnie, jako działanie ponad barierami granic.  

 

Dodana: 10 kwiecień 2015 11:36

Zmodyfikowana: 10 kwiecień 2015 11:36