Konkurs wiedzy o Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

W ramach projektu pt. „Konkursy i warsztaty przyrodniczo - edukacyjne w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej w 2016 roku” Służba Parku zorganizowała cykliczny konkurs wiedzy o PKPK, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Drzewa i krzewy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Zmagania konkursowe składały się z dwóch części – praktycznej: przygotowanie i przesłanie do PKPK tematycznej prezentacji multimedialnej i teoretycznej, polegającej na rozwiązaniu testu.

            Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 10 szkół podstawowych z rejonu puszczańskiego, łącznie 31 osób, którzy nadesłali wykonane przez siebie prezentacje multimedialne. Nad przebiegiem obu etapów konkursu czuwała komisja w składzie:

- Karolina Gajda

- Ewa Kraśnicka

- Sebastian Łupiński 

            Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa najwyżej oceniła 3 prace, które odpowiednio zajęli:

  • I miejsce – „Spotkanie z sosną zwyczajną i bzem czarnym” – Laura Kozłowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej
  • II miejsce – „Klon zwyczajny i kruszyna pospolita” – Kinga Suszyńska ze Szkoły Podstawowej w Sobolewie.
  • III miejsce –„Olsza czarna i czeremcha pospolita” – Izabela Daszuta z Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce.

            Część teoretyczna konkursu odbyła się w auli Akademii Supraskiej, gdzie po części oficjalnej młodzież rozpoczęła rozwiązywanie testu. Podczas sprawdzania prac przez komisję uczniowie i opiekunowie usłyszeli ciekawy wykład pt. „Strategia funkcjonowania Arboretum w Kopnej Górze”  który przedstawiła Pani Iwona Zienkiewicz – przedstawiciel Nadleśnictwa Supraśl. Swoją prezentację wygłosiła również Laura Kozłowska.

            Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą, Poziom finalistów był bardzo wysoki i wyrównany. Konieczna okazała się „dogrywka” testowa w celu wyłonienia II i III miejsca. Ostatecznie wynik konkursu przedstawił się następująco:

  • I miejsce: Stanisław Pankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej
  • II miejsce: Maja Garkowska z Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce
  • III miejsce: Amelia Kudrycka ze Szkoły Podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej.

            Głównym sponsorem nagród w tej edycji konkursu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, gadżety na nagrody przekazało Nadleśnictwo Supraśl. Zwycięzcy otrzymali sprzęt multimedialny, plecaki, zegarek smartwatch, ramka cyfrowa plus stacja pogody oraz zestaw książek przyrodniczych. Nagrody bardzo ucieszyły laureatów. Ponadto wszyscy uczestnicy i nauczyciele zostali uhonorowani parkowymi wydawnictwami  i gadżetami reklamowymi oraz okolicznościowymi  dyplomami.

            Całość przedsięwzięcia zwieńczyło wspólne ognisko w uroczysku „Sprząśla”. Miejsce
do części rekreacyjnej udostępnił Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bukowisko”, a catering sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Konkurs pn. „Drzewa i krzewy
w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej” stanowi ważny element w/w projektu edukacyjnego, który stwarza przesłanki do współpracy różnych instytucji w zakresie krzewienia walorów przyrodniczych i kulturowych „naszej małej Ojczyzny”, czyli Puszczy Knyszyńskiej.

  

 

Dodana: 2 maj 2016 15:12

Zmodyfikowana: 2 maj 2016 15:12