Finał konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Ogólnopolski konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”   organizowany jest corocznie przez Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski.

Celem konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest popularyzacja obszarów chronionych, jakimi są parki krajobrazowe oraz wiedzy z zakresu ochrony przyrody i ekologii. Skierowany jest do uczniów z gimnazjów z gmin położonych na terenie parków krajobrazowych i ich otulin.

Konkurs składa się z pięciu etapów: „szkolnego”, „gminnego” , „parkowego”, „wojewódzkiego” i „ogólnopolskiego” podczas, których 4 osobowe drużyny reprezentujące szkołę rozwiązują zadania dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej, ekologii, ochrony środowiska , wiedzy o parkach krajobrazowych oraz z umiejętności   rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt. Ogólnopolski finał konkursu organizowany jest co roku przez inne województwo. W tym roku finał  XV edycji konkursu odbył się  7 czerwca 2016r  w Polańczyku, w województwie podkarpackim, a głównym organizatorem  był Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

W finale ogólnopolskim konkursu spotkali się reprezentanci 16 regionów, w tym reprezentacja  z województwa podlaskiego i  Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej – drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach. Przebieg finałowej części konkursu był kilkuetapowy. Tegorocznym zwycięzcą została drużyna uczniów reprezentująca Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego,  a trzecie drużyna reprezentująca Województwo Podkarpackie. Gimnazjum z  Krynek  zajęło XIII miejsce.  Finał konkursu połączony był z czterodniową  „Zieloną Szkołą” podczas, której uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia ciekawych przyrodniczo zakątków województwa podkarpackiego.

 

Dodana: 13 czerwiec 2016 13:56

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2016 13:56