Ogólnopolski konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”   organizowany jest corocznie przez Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski.

Celem konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest popularyzacja obszarów chronionych, jakimi są parki krajobrazowe oraz wiedzy z zakresu ochrony przyrody i ekologii. Skierowany jest do uczniów z gimnazjów z gmin położonych na terenie parków krajobrazowych i ich otulin.

Konkurs składa się z pięciu etapów: „szkolnego”, „gminnego” , „parkowego”, „wojewódzkiego” i „ogólnopolskiego” podczas, których 4 osobowe drużyny reprezentujące szkołę rozwiązują zadania dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej, ekologii, ochrony środowiska , wiedzy o parkach krajobrazowych oraz z umiejętności   rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt. Ogólnopolski finał konkursu organizowany jest co roku przez inne województwo. W tym roku finał  XV edycji konkursu odbył się  7 czerwca 2016r  w Polańczyku, w województwie podkarpackim, a głównym organizatorem  był Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

W finale ogólnopolskim konkursu spotkali się reprezentanci 16 regionów, w tym reprezentacja  z województwa podlaskiego i  Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej – drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach. Przebieg finałowej części konkursu był kilkuetapowy. Tegorocznym zwycięzcą została drużyna uczniów reprezentująca Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego,  a trzecie drużyna reprezentująca Województwo Podkarpackie. Gimnazjum z  Krynek  zajęło XIII miejsce.  Finał konkursu połączony był z czterodniową  „Zieloną Szkołą” podczas, której uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia ciekawych przyrodniczo zakątków województwa podkarpackiego.

 

Dodana: 13 czerwiec 2016 13:56

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2016 13:56