Seminarium pn. „Drzewa na smog – edukacja ekologiczna i zwiększanie aktywności pro środowiskowej społeczeństwa”

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las” serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w nieodpłatnym seminarium, finansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Szanowni Państwo          

          Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las” serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w nieodpłatnym seminarium pn. „Drzewa na smog – edukacja ekologiczna i zwiększanie aktywności pro środowiskowej społeczeństwa”, finansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

          Spotkanie odbędzie się 19 października w godzinie 10.00 w Punkcie Usług Turystycznych „Bukowisko”,
ul. abp. gen. M. Chodakowskiego 3, 16-030 Supraśl.

          Zachęcam Państwa do wykorzystania możliwości uczestnictwa w szkoleniu, którego głównym celem jest przekazanie informacji w zakresie walki ze smogiem na obszarze gmin w których mieszkamy. Proceder spalania śmieci, choć szkodliwy i nielegalny, jest niestety  powszechny. Świadomość jego szkodliwości jest niewielka, kary śmiesznie niskie (drobne mandaty), i w praktyce nie do wyegzekwowania. Wciąż nie ma wystarczająco skutecznych metod walki z tym problemem.

          To między innymi drzewa skutecznie neutralizują szkodliwe związki – począwszy od tych najprostszych, jak dwutlenek węgla, po inne substancje, które są emitowane przez zanieczyszczenia powstałe na skutek użytkowania przydomowych pieców grzewczych. Według pomiarów drzewa obniżają ilość smogu na wysokości odpowiadającej przeciętnemu wzrostowi pieszych średnio o siedem procent.

          Proszę o rozpropagowanie informacji o seminarium wśród pracowników oraz społeczności lokalnej. Dla każdego uczestnika przewidziana jest sadzonka drzewa z zakrytym systemem korzeniowym.

          Potwierdzenie udziału w szkoleniu należy zgłosić telefonicznie 85 1783785 bądź mailowo e.krasnicka@pkpk.pl do 16 października 2018 r. Ilość miejsc ograniczona.

 

Proponowany program seminarium:

10.00 – 10.15 – przywitanie uczestników

10.15 – 10.45 – prof. dr hab. Piotr Banaszuk, Politechnika Białostocka, Katedra Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska

10.45 – 11.15 –„Czy smog zabija również porosty” – Paulina Chojnowska – Służba Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

11.15 – 11.45 –„Zieloni sojusznicy w walce ze smogiem” –Paulina Kruszyńska –architekt krajobrazu PKPK

11.45 – 12.15 – „Smog a zdrowie, czyli jesteśmy tym czym oddychamy” – Adam Sacharewicz – Służba PKPK

12.15 – 13.15 – poczęstunek, podsumowanie, rozdanie sadzonek

Dodana: 15 październik 2018 12:32

Zmodyfikowana: 15 październik 2018 12:32